Vi är the beat

Fast kanske minns du oss som Soundic Radio - för det var där vår resa en gång i tiden börajde.

En av de äldsta - men också en av de nyaste!

Vi har sänt på webben sedan 2001. Allt sedan dess har vårt fokus varit musik. 

Sedan 2017 spelar The Beat  de bästa låtarna från 80-, 90- och 00-talet varvat med musiken från idag. Vi tror att det ger den perfekta musikblandningen!

Våra programledare är spridda över landet men har ett gemensamt intresse för att ge dig Sveriges bästa webbradiokanal.

Vi har snart sänt på webben i 20 år, men ändå känner vi oss lika unga idag som vi gjorde när vår resa en gång började! Tyvärr har de flesta av våra vänner som drivit radiokanaler på ideell basis tvingats ge upp. Vi är glada att vi ännu finns kvar och har möjlighet att ge dig både härlig musik och trevliga programledare.

 

Senast spelat

Älskar du radio? Vill du vara en del av en av Sveriges äldsta webbradiokanaler? Vi letar alltid efter nya stjärnor som vill ge våra lyssnare det allra bästa!

Vi GÖR the Beat

Här har du gänget som jobbar med The Beat.
Vi är ett blandat gäng i olika åldrar och från olika delar av landet men med ett gemensamt intresse att ge dig en fantastisk webbradio.
Vill du vara med på vår resa? Vi söker alltid nya programledare. Ansök här!

Joachim Kåhlman

Stationschef
joachim@thebeat.se

Sebastian Bourghardt

Ekonomiansvarig
sebastian@thebeat.se

John Claesson

Programledare
john@thebeat.se

Johan Gårdemark

Programledare
johan.g@thebeat.se

Johan Abrahamsson

Programledare
johan.a@thebeat.se

Robin Söderlund

Programledare
robin@thebeat.se

Alex Holm

Poddansvarig
alex@thebeat.se

Michel Hagelberg

Programledare
michel@thebeat.se